Liptov pre svoju polohu medzi hrebeňmi VysokýchTatier, Západných Tatier, Chočským pohorím, Veľkou Fatrou, Malou Fatrou, a Nízkymi Tatrami je turisticky najnavštevovanejším regiónom Slovenska. Jeho kultúrno-hospodárskymi centrami sú Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok. Na rozlohe viac ako 2000km štvorcových sa nachádza množstvo prírodných krás. Medzi najvýznamnejšie patria doliny Demänovská, Jánska a Žiarska, z tiesňav Kvačianská a Prosecká dolina, medzi skvosty speleológie Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa Slobody, Važecká a Stanišovská jaskyna,priepasť Starýhrad, Vrbické a Roháčske plesá , Brankovský a Lúčanský travertínový vodopád, termálne a minerálne pramene, ktoré sú neodmysliteľnými cieľmi turistov. Bohatú históriu kraja dokladujú vykopávky z keltskej doby, archeologické múzeum v prírode na vrchu Havránok, zo stredoveku sa zachovali Liptovský hrad, Likava a Liptovský Hrádok, zemianstvo reprezentuje viacero kaštielov a kúrií v Liptovskom Jáne, Bešeňovej, Palúdzke. Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži je najväčším svojho druhu v Strednej Európe. Kostol Dvoch sŕdc nazvaný tiež Archa Locus v Liptovských Sliačoch je dôkazom zručnosti dnešných stavitelov. Skanzen v Pribiline a pamiatkova rezervácia vo Vlkolínci nám pripomínajú dedictvo ľudovej architektúry. Významnou pamiatkou ľudového technického staviteľstva sú mlyny a píla na Oblazoch.

Novovybudované zariadenia cestovného ruchu prispievajú k príjemnému tráveniu aktívnej, či už letnej alebo zimnej dovolenky. Termálne kúpaliská v Tatralandií, Bešeňovej, Liptovskom Jáne a Lúčkach poskytujú svoje služby celoročne. Vodná nádrž Litovská Mara ponúka možnosti surfovania, vodného lyžovania, rybolovu, ako aj výlet vyhliadkovou loďou. K ostatným aktivitám patria aj jazda na koni, štvorkolky, cyklistika, vyhliadkové lety, motokáry, paintbal, ale aj adrenalínové športy paragliding, horolezectvo, rafting a pod.

V zimnom období je široký výber zjazdoviek pre začiatočníkov až po náročných lyžiarov.Najvýznamnejším strediskom zimných športov je Chopok-Jasná,k dalším patrí Malinô Brdo-Ružomberok, Javorovica-Liptovský Ján, Opalisko-Závažná poruba, Čertovica atd. . Hrebeňe Nízkych a Západných tatier sú rajom skialpinistov a ich doliny pre bežkárov.

Pre milovníkov folklóru odporúčame slávnosti spevu a tanca, folklórne slávnosti, vo Východnej pre deti rozprávkový svet Pavla Dobšinského Habakuky na Donovaloch. Lanovú dráhu v Jasnej, bobovú dráhu v Pavčinej Lehote, westernové mestečko Šiklúv Mlýn.

Množstvo ďalších atrakcií a zaujímavostí je zárukou že pri návšteve tohto regiónu si nájdete formu svojho oddychu.


Autor:
V. Krištof 2010
vkristof@zoznam.sk